سوالات متداول

 • تفاوت بین دالهای مجوف دوپوش (یوبوت) و دال مجوف معمولی در چیست؟

  پاسخ : دال های مجوف معمولی که مدت زمان زیادی است در صنعت ساختمان استفاده می گردد، از تعدادی تیر متعامد که یک لایه دال بتنی روی آن قرار گرفته است، تشکیل می شود. این ترکیب باعث ایجاد تیرهایی با مقطع T شکل برای تحمل بارهای وارده خواهد شد. در دال های مجوف دو پوش(یوبوت)، علاوه بر دال بالایی، لایه ای از بتن مسلح قسمت پایین تیرهای متعامد را پوشانده و باعث ایجاد مقطع I شکل می گردد. این تغییر علاوه بر افزایش سختی دال، باعث می گردد این دال ها از زیر به صورت تخت دیده شوند.

 • صرفه اقتصادی دال مجوف دوپوش (یوبوت) نسبت به سیستم های متداول سقف چگونه است؟

  پاسخ : استفاده از تکنولوژی دال های مجوف دوپوش (یوبوت) برای ایجاد مزایایی همچون دهانه بزرگ، دال تخت، ارتفاع کمتر و ... می باشد. در صورتیکه این موارد برای طرح معماری مزیت محسوب نگردد، استفاده از این تکنولوژی توصیه نمی گردد. لذا صرفه اقتصادی با توجه به معماری و سازه قابل بررسی می باشد و ممکن است در برخی پروژه ها استفاده از تکنولوژی دال های مجوف دوپوش (یوبوت) دارای صرفه اقتصادی و در مواردی دیگر باعث افزایش هزینه گردد.

 • آیا زمان اجرای دال مجوف دوپوش (یوبوت) نسبت به دال های معمولی متفاوت است ؟

  پاسخ : در صورت حذف تیرها و ایجاد دال تخت و در نتیجه کاهش عملیات قالب بندی و آرماتوربندی، سرعت اجرای سقف با سیستم دال مجوف دوپوش (یوبوت) می تواند افزایش یابد ولی باید توجه داشت مدت زمان لازم برای نگهداری قالب بندی زیر دال مانند دال های بتنی معمولی و برطبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان می باشد.

 • بزرگترین دهانه قابل پوشش با سیستم دال مجوف دوپوش (یوبوت) چقدر است ؟

  پاسخ : با توجه به مطالعات انجام شده و مدارک فنی، تکنولوژی دالهای مجوف دوپوش (یوبوت) قادر به پوشش دهانه هایی تا حدود 18 متر می باشد. لازم به ذکر است که در صورت ترکیب با تکنولوژی پیش تنیدگی امکان افزایش دهانه وجود دارد

 • صلبیت دیافراگم سقف در سیستم دال مجوف دوپوش (یوبوت) نسبت به سیستم های متداول سقف چگونه است؟

  پاسخ : با توجه به اینکه ضخامت ایجاد شده در دال های مجوف دوپوش (یوبوت) نسبت به دال های معمولی بیشتر است، صلبیت سقف با سیستم دال های مجوف دوپوش (یوبوت) نسبت به سقف با دال توپر با میزان مصرف بتن مشابه، بیشتر بوده و قابلیت بهتری برای انتقال بار به سیستم مقاوم جانبی دارد.

 •  آیا مجوز های لازم برای استفاده از دال مجوف دوپوش (یوبوت) در ایران وجود دارد ؟

  پاسخ : این تکنولوژی توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن وابسته به وزارت راه و شهرسازی بررسی و مجوز لازم را برای استفاده در ایران دریافت نموده است 

 • آیین نامه های مورد استفاده در ایران برای طراحی دال مجوف دوپوش ( یوبوت ) چیست ؟

  پاسخ :  بر طبق تاییدیه فنی صادر شده از طرف مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، برای طراحی سازه و سقف می توان از آیین نامه های ACI-آبا-2800 و مبحث نهم مقررات ملی ساختمان استفاده نمود. 

 • آیا تاکنون از دال مجوف دوپوش (یوبوت) در ایران استفاده شده است؟

  پاسخ : استفاده از سیستم دال مجوف دوپوش (یوبوت) در ایران از سال 1388 آغاز و تا کنون پروژه های متعددی با این تکنولوژی ساخته شده است. برای اطلاع بیشتر از پروژه های اجرا شده توسط این مجموعه لطفا به بخش پروژه ها مراجعه فرمایید

 • عملکرد دال مجوف دوپوش (یوبوت) در محیطهای خورنده چگونه است؟

  پاسخ : برای محافظت دال های مجوف دوپوش (یوبوت) در برابر خوردگی، موارد اشاره شده در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان لازم و کافی می باشد.

 • جنس قالبهای مورد استفاده در دال مجوف دوپوش (یوبوت) چیست؟

  پاسخ : قالب های مورد استفاده در سیستم دال مجوف دوپوش ( یوبوت) از جنس پلی پروپیلن نو و یا بازیافتی و بر طبق استاندارد BBA انگلستان می باشد

 • آیا امکان ترکیب سیستم دال مجوف دوپوش (یوبوت) با تکنولوژی پیش تنیدگی وجود دارد؟

  پاسخ : بله، امکان ترکیب سیستم دال مجوف دوپوش (یوبوت) با تکنولوژی پیش تنیدگی وجود دارد.

 • مزایای استفاده از دال مجوف دوپوش (یوبوت) چیست ؟

  پاسخ : استفاده از تکنولوژی دال مجوف دوپوش (یوبوت) در ساختمان ها می تواند باعث یک یا چند مزیت زیر گردد: - ایجاد دهانه بزرگتر - ایجاد دال تخت و حذف ستون ها - کاهش ارتفاع کل ساختمان - افزایش فضای مفید طبقات - کاهش عملیات نازک کاری - افزایش سرعت اجرا - کاهش هزینه ساخت.

 • آیا برای اجرای دال مجوف دوپوش (یوبوت) نیاز به تجهیزات خاص و یا نیروی متخصص می باشد ؟

  پاسخ : از انجایی که این دال ها مانند دال های بتنی معمولی اجرا می شوند نیاز به تجهیزات بیشتر نداشته و پیمانکارانی که توانایی اجرای دال بتنی معمولی را دارند می توانند از همان تجهیزات و نیروی انسانی برای اجرای دال مجوف دوپوش استفاده نمایند.

 • آیا مصالح مورد استفاده در این دال ها دارای مشخصات ویژه ای هستند؟ 

  پاسخ : مصالح مورد استفاده در این دال ها شامل بتن، میلگرد و قالب یوبوت می باشد. مقاومت بتن و میلگرد توسط طراح سازه تعیین می گردد که معمولا مانند دیگر اعضای بتنی سازه در نظر گرفته می شود.

 • در طراحی سازه این نوع سقف ها از چه نوع نرم افزاری استفاده می گردد؟ 

  پاسخ :  برای طراحی سازه این پروژه ها معمولا از نرم افزارهای متداول مانندEtabs,Safe,Sap استفاده می گردد.

 • ابعاد قالب های یوبوت مورد استفاده در دال مجوف دوپوش چقدر می باشد؟ 

  پاسخ : قالب های یوبوت دارای طول و عرض ثابت 52 در 52 سانتی متر بوده و ارتفاع آنها متغیر می باشد. برای اطلاع از مشخصات این قالب ها به بخش محصولات مراجعه کنید.

 • آیا امکان ساخت قالب یوبوت با مواد دیگر و یا ابعاد جدید وجود دارد؟

  پاسخ : همانطور که اشاره شد این قالب ها در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مورد بررسی قرار گرفته و ضوابط آن تعیین شده است. لذا امکان تغییر در ابعاد و مواد آن وجود ندارد.

 • مقاومت سقف‌های مجوف دوپوش (یوبوت) در برابر آتش‌سوزی چقدر می‌باشد؟

  پاسخ : از آنجایی که قالب‌های یوبوت در میان بتن محفوظ بوده و دولایه‌ی حداقل 5 سانتیمتری از بتن مسلح از آنها در برابر حریق محافظت می‌کند٬ براساس استاندارد اروپا (رفتار سازه در برابر حریق) این سقف‌ها قابلیت مقاومت در برابر آتش‌سوزی با دمای 1000 درجه سانتیگراد در مدت زمان ۳ ساعت را دارند.

 • آیا قبل از بتن ریزی سقف امکان تعبیه آویز جهت نصب لوسترها و میلگرد انتظار جهت نصب سقف کاذب و داکت سیستم تهویه مطبوع  وجود دارد؟

  پاسخ : 1- استفاده از پلیت قبل از بتن‌ریزی
  در این روش از ورق‌های فولادی (پلیت) که در پشت آنها میلگردی به صورت U شکل جوش داده شده است، استفاده می‌گردد. این ورق‌ها قبل از بتن‌ریزی در روی قالب‌بندی کف در محل‌های از پیش تعیین شده قرار داده می‌شود و پس از بتن ریزی و باز نمودن قالب‌ها در زیر سقف نمایان شده و میلگرد انتظار به آن‌ها جوش داده می‌شود.
  2-استفاده از پلیت بعد از بتن‌ریزی
  در این روش پس از باز نمودن قالب‌های سقف، پلیت‌ها بوسیله میخ‌های خاصی که توسط تفنگ مخصوص شلیک می‌شوند به زیر سقف نصب شده و میلگردهای انتظار به آن‌ها جوش داده می‌شوند.
  در پایان باید توجه داشت عبور دادن میلگردهای انتظار از بین قالب‌ها به سمت پایین قبل از بتن‌ریزی باعث ایجاد فاصله بین قالب‌ها شده و این امر موجب ریزش شیره بتن از بین قالب‌ها می‌گردد که علاوه بر ایجاد مشکل برای بتن، سطح زیر سقف نیز دچار مشکل می‌گردد.

 • لطفا در مورد نحوه مدل کردن سازه با سیستم سقف یوبوت در نرم افزار etabs توضیح دهید.

  پاسخ :در طراحی سازه ‌‌ها با سیستم سقف دال مجوف دوپوش(یوبوت)، مانند سایر ساختمان ها با سیستم دال (دال‌های بتن آرمه معمولی، دال پیش‌تنیده و ...) عموما از نرم افزارهای  Etabsو Sap استفاده می شود. طراحی سقف نیزبا نرم افزارهای Safeو Adapt انجام می گیرد. در طراحی این سازه ها ابتدا دال یوبوت در یک طرح اولیه در نرم افزار safe  مدل شده و ضخامت آن  تعیین می گردد. باید توجه داشت از آنجاییکه نرم افزار safe قادر به مدلسازی دال به صورت توخالی نمی باشد، دال یوبوت با یک دال توپر که سختی مشابه دارد، معادل می گردد. در این حالت وزن بتن دال،صفر در نظر گرفته شده و با توجه به وزن واقعی دال یوبوت بار مرده بر روی سقف قرار می گیرد. پس از تعیین ضخامت معادل و وزن دال در نرم افزار safe و کنترل تغییر شکل ها در این نرم افزار، سازه با دال طراحی شده، در نرم افزار etabs مدل می شود تا وزن واقعی سقف در تحلیل و طراحی سازه و فونداسیون در نظر گرفته شود.

  .

  کلمات کلیدی: یوبوت - دال مجوف - ساختمان - عمران - معماری / فروش یوبوت / فروش کوبیاکس / فروش یوبوت اصلاح شده / فروش یوبوت استاندارد / مصالح دال مجوف / سبک سازی / مصالح ساختمانی