کانتون چیست؟

معرفی تکنولوژی کانتون

تکنولوژی کانتون یکی از جدیدترین تکنولوژی ها در زمینه دال تو خالی( Voided ( Slab می باشد که با حذف بیشترین مقدار بتن ناکارآمد از میانه دال, دارای کمترین وزن در بین دال های تو خالی می باشد.کاهش مصرف بتن در این سیستم علاوه بر کاهش هزینه، باعث کاهش بیشتر وزن و بهینه شدن ابعاد و اجزای دیگر اسکلت ساختمان خواهد شد.
   در این تکنولوژی با چیده شدن قالب های کانتون در کنار یکدیگر و ایجاد شبکه ای از حفره های سراسری در میانه دال، بتن ناکارآمد حذف خواهد شد.
   نتایج مدل سازی های نرم افزاری و تست های آزمایشگاهی نشان میدهد عملکرد این دال دقیقا مشابه دال توپر است و می توان در طراحی از ضوابط دال بتنی استفاده نمود. ضرایب مربوط به کاهش وزن و کاهش مقاومت برشی مقطع دال، در مدارک فنی این محصول آورده شده است.

   با توجه به جدید بودن این تکنولوژی و نیاز به بررسی عملکرد این دال در شرایط مختلف و همچنین تطابق آن با آیین نامه های رایج و بومی سازی این روش ساخت، طراحی پژوهشی در بخش تحقیق و توسعه شرکت آبراک طرح تعریف شد. در این طرح پژوهشی که با همکاری اساتید دانشگاهی و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام پذیرفت، دال ها در نرم افزار المان محدود  ABACUS مدل سازی و عملکرد آن مورد تحلیل قرار گرفت.

 

 

 

   سپس نمونه واقعی از سقف به صورت فول اسکیل (Full Scale) ساخته و پس از بارگذاری تحت شرایط مختلف، نتایج عددی آن استخراج شده و در مرحله بعدی کالیبراسیون مدل نرم افزاری با استفاده از نتایج عددی نمونه های واقعی آزمایش شده برای بدست آوردن متدولوژی طراحی انجام پذیرفت.

 

 

مزیت های تکنولوژی کانتون

 • ایجاد دهانه های بزرگتر
 • ایجاد دال تخت
 • سبک سازی
 • ایجاد بازشو با شکل های مختلف
 • امکان ستون گذاری نامنظم

 

 

 

 

 

 

 

مزیت های تکنولوژی کانتون به نسبت تکنولوژی های مشابه

 • امکان عبور تاسیسات از درون سقف
 • مصرف بتن کمتر، درنتیجه هزینه و وزن کمتر
 • نفوذ راحت تر بتن به زیر قالب ها به دلیل شکل آنها
 • انتقال کمتر صوت و حرارت به نسبت دال مجوف ( وافل )
 • کفراژ بندی کمتر در زیر سقف و نیاز به پایه های اطمینان کمتر
 • مقاومت بیشتر قالب ها در برابر شکستگی به دلیل شکل منحنی آنها
 • سختی بیشتر و ضخامت تمام شده کمتر به نسبت دال مجوف ( وافل )

 

مراحل مونتاژ قالب کانتون:

 

 

 

   با کنار هم چیده شدن قالب های کانتون، پس از بتن ریزی حفره های سراسری در دو جهت عمود بر هم در داخل بتن ایجاد می گردد و باعث کاهش وزن و مصرف بتن می شود. قالب های کانتون دارای ارتفاع های مختلفی بوده که مهندسین محاسب بر حسب نیاز پروژه می توانند ارتفاع مورد نیاز خود را انتخاب نمایند.

 

نحوه چیدمان قالب های کانتون بر روی سقف:

 

 

سقف آماده بتن ریزی:

 

سقف کانتون بعد از بتن ریزی:

 

 

 

 

کلمات کلیدی: یوبوت - دال مجوف - ساختمان - عمران - معماری / فروش یوبوت / فروش کوبیاکس / فروش یوبوت اصلاح شده / فروش یوبوت استاندارد / مصالح دال مجوف / سبک سازی / مصالح ساختمانی / مشکلات سقف یوبوت / سقف وافل / طراحی سقف یوبوت / دیتیل سقف یوبوت / قیمت اجرای سقف یوبوت / معایب سقف یوبوت / تفاوت یوبوت و کوبیاکس / فیلم اجرای سقف یوبوت / قیمت سقف یوبوت / یوبوت یونولیتی پ سقف وافل

 

 ( U-Boot ) beton two-way lightened voided slab slabs advantage

  مشکلات سقف یوبوت / سقف وافل / طراحی سقف یوبوت / دیتیل سقف یوبوت / قیمت اجرای سقف یوبوت / معایب سقف یوبوت / تفاوت یوبوت و کوبیاکس / فیلم اجرای سقف یوبوت / کانتون /cantunn / سقف کانتون contunn